MENÜ

       DÍSZHALAK-NÖVÉNYEK
"Minden ami akvarisztika,,

Ikrázó fogaspontyok

 

Noha rendkívül tarka halcsoportról van szó, tartásuk és tenyésztésük nem egyszerű, ezért kevésbé elterjedtek az akvaristák körében. Tartásukat általában csak specialistáknak ajánlják, néhány fajuk azonban alkalmas társas akváriumba, békés halak közé. A nehézségek oka elsősorban rövid élettartamukban keresendő, illetve az ikrák keltetése sok fajnál akár hónapokba is kerülhet. Élőhelyük Közép- és Dél-Amerika, Afrika illetve Ázsia. A közös bennük, hogy bármelyik élőhelyen is élnek, az enyhén savanyú, lágy vizet igénylik. Számos faj időszakosan kiszáradó kis vizek lakója, ami a rövid élettartamot eredményezi („szezonhalak”). Ezeknél az ikrák vészelik át a száraz periódust, így keltetésük bonyolult (nedves tőzegben megoldható). Ívatásukhoz általában kis akvárium is elegendő, melyben tőzeg illetve finom levelű növények képezhetik az aljzatot. A teljes kiszáradásnak ellenálló ikrákat az akvaristák egymás között akár postai útón is cserélgethetik. Természetes élőhelyeiken ezek a halak elsősorban rovarokat fogyasztanak, egyes fajaik az akváriumban is csak élő eleséget fogadnak el.

 



Fundulopanchax sjostedti - Aranyfácán fogasponty

Fundulopanchax sjostedti - Aranyfácán fogasponty Fundulopanchax sjostedti - Aranyfácán fogasponty

Tudományos név:Fundulopanchax sjostedti (Löhnnberg; 1895)

Szinonímák: Aphyosemion caeruleum, Aphyosemion sjostedti, Aphyosemion zimmeri, Fundulopanchax caeruleus, Fundulopanchax zimmeri, Fundulus caeruleus, Fundulus gularis caerulea, Fundulus sjostedti, Fundulus zimmeri, Kék gularis

Magyar név: Aranyfácán fogasponty

Csoport:Ikrázó fogaspontyok

Származás: Nyugat-Afrika

Testhossz: 14 cm

Természetes élőhely: Kisebb tavakban, vízzel telt gödrökben Dél-Nigériától Nyugat-Kamerunon át egészen Ghánáig.

Viselkedés: Elég aktív és meglehetősen agresszív hal.

Táplálkozás: Mindenevő, élő eleséget igényel, de elfogadja a fagyasztott eleséget is.

Szaporítás: Elég könnyű

Medence: Minimum 80 literes

Halnépesség: 80 literre 1 hím és 2-3 nőstény

Dekoráció: Akváriumukba használjunk sötét aljzatot és telepítsünk dús növényzetet. Búvóhelyet igényel ezért rakjunk medencéjükbe gyökereket és nagyobb köveket is. Akváriumukat fedni kell!

Hőmérséklet: 22-26°C

pH: 6-7

Keménység: 2-12 NK°

Várható életkor: 2 év

Megjegyzés: Az Aranyfácán fogasponty teste hosszúkás, színezete származási helytől függően eltérő, de két gyakori színváltozat van: a zöldes és az arany. A zöld változat teste zöldes, amin vörös pöttyök és csíkok húzódnak, a test hátsó része kék és a has fehér. Az úszói zöldek, amin vörös minták vannak és az úszók vége is zöld. A nőstények vöröses-barnák. Az arany színvátozat háta csillogó zöldes-barnás, az oldala zöldes-arany vagy kékes-arany. A testének első részén sötét vörös pontok találhatók, míg a test hátsó részén vörös függőleges vonalak. Az úszók ennél a színváltozatnál zöldes-arany színűek és vörös minták tarkítják. A nőstények aranybarnák. Tágas akváriumot igényel, 20-30 cm-es vízmagassággal. A hímek sokkal színesebbek és nagyobbak is, mint a nőstények. Szaporításához elegendő egy 25 literes medence is. Az akvárium aljára tegyünk tőzegréteget, mert ezek a halak ebbe rejtik az ikráikat. Párzás után vegyük ki a tőzeget és óvatosan nyomkodjuk ki belőle a vizet, majd tegyük egy műanyag zacskóba 4-6 hétig amit tartsuk 18-20 °C-on. Eközben ne hagyjuk a tőzeget teljesen kiszáradni és szellőztessük is. Ha letelt a 4-6 hét, tegyük a tőzeget lágy vízbe és ekkor az ikrák kikelnek. A kishalakat etessük apró élő eleségekkel.

 

Aphyosemion australe - Arany cifra fogasponty

Aphyosemion australe - Arany cifra fogasponty Aphyosemion australe - Arany cifra fogasponty

Tudományos név: Aphyosemion australe (Rachow; 1921)

Szinonímák: Panchax polychromus, Haplochilus cameronensis, Aphyosemion polychromum, Aphyosemion hjerresensii, Cape Lopez fogasponty

Magyar név: Arany cifra fogasponty

Csoport: Ikrázó fogaspontyok

Származás: Afrika; Gabon, Kongó

Testhossz: 5 cm

Természetes élőhely: Lapos, láposodó, mocsarasodó, pad menti szakaszok

Viselkedés: Elég békés, nagyobb medencében más ikrázó fogaspontyfélékkel társasan tartható. Több hím csak nagy medence esetén tartható, ha kellő szabad tér áll rendelkezésükre.

Táplálkozás: Mindenevő, kedveli az élő zsákmányt (sóféreg, szúnyoglárva).

Szaporítás: Könnyű

Medence: Minimum 25 literes

Halnépesség: 30 literre 3-4 hal

Dekoráció: Tölgylevelek, jávai moha (Vesicularia dubyana).

Hőmérséklet: 18-22°C

pH: 6,8-7

Keménység: 2,6-5,6NK°

Várható életkor: 2-3 év

Megjegyzés: Ez a hal, akár egyenesen a természetből, akár tenyészetből származik, talán a legnépszerűbb az ikrázó fogaspontyok (Cyprinodontidae) között. A fakó bézsszínű nősténytől könnyű megkülönbözetni a hímet, mert a színe sokkal erősebb, élénkebb, s a farokúszója lant alakú. Nem való közös medencébe, sokkal jobban érzi magát és jobban is tud szaporodni egy kisméretű szűrővel felszerelt specifikus akváriumban. Ez a halfaj mindennap ikrázik és ikrái rendkívül ellenállók. Ha szaporítani akarjuk, ezeket gyűjtsük össze és keltessük ki egy tartályban, melybe 1 cm magasan vizet engedünk. Az ivadékok 10-12 nappal később jönnek a világra. Ezután egy kis nevelőakváriumba helyezzük, és sóféreggel tápláljuk őket.

 

Aplocheilus lineatus - Csíkos csuka

Aplocheilus lineatus - Csíkos csuka Aplocheilus lineatus - Csíkos csuka

Tudományos név: Aplocheilus lineatus (Valenciennes; 1846)

Szinonímák: Aplocheilus affinis, Aplocheilus rubropictus, Aplocheilus vittatus, Panchax lineatum, Sávos fogasponty

Magyar név: Csíkos csuka

Csoport: Ikrázó fogaspontyok

Származás: Ázsia; Srí Lanka, Dél-India.

Testhossz: 8-10 cm

Természetes élőhely: Hegyi és síkvidéki vízfolyások.

Viselkedés: Társas, kisebb csoportot gondozhatunk. A kisebb halakkal néha agresszív lehet. A vízfelszín közelében úszik.

Táplálkozás: Ragadozó, elfogadja a szárított eledelt, de jobban kedveli az élő zsákmányt. Néha mohó lehet etetéskor.

Szaporítás: Könnyű

Medence: Minimum 120 literes

Halnépesség: 120 literre 4-5 hal

Dekoráció: Növények, kövek. Kimondottan ugrálós, akváriumát fedni kell, kihalászáskor óvatosan bánjunk vele, figyeljünk oda.

Hőmérséklet: 22-26 °C

pH: 6-6,8

Keménység: 5-20 NK°

Várható életkor: 4 év

Megjegyzés: A sávos fogasponty nyugodt hal, békésen elrejtőzik a lebegő növények között és lesi a zsákmányt. Kedveli az enyhe vízáramlást (szűrés óránként a medence űrtartalmának 2-3-szorosa). Együtt lehet tartani nagy testű fajokkal, melyek elfoglalják az akvárium középső szintjét és az alját, amit egyébként a Vallisneria és Cryptocorin nemzetséghez tartozó növényekkel dekorálhatunk. A hímek nagyobbak és színesebbek a nőstényeknél. A szaporodás a közös akváriumban is lehetséges, de ha látni akarjuk az összes kis ivadékot, akkor különítsük el a szaporodásra kész párt egy 50 literes medencébe, melybe előzőleg úszó, lebegő növényeket s egy jó gubancos műanyaggyapot csomót helyezünk, ahová a nőstény az ikrákat majd lerakja. Az ikrák nagyon ellenállók, ezért áttehetjük őket egy 1 cm magasan vízzel megtöltött tartályba, ahol kikelnek. Az ivadékokat sóféreglárvákkal etessük.

 

 

Epiplatys dageti - Vöröstorkú díszcsuka

Epiplatys dageti - Vöröstorkú díszcsuka Epiplatys dageti - Vöröstorkú díszcsuka

Tudományos név: Epiplatys dageti (Poll; 1953)

Magyar név: Vöröstorkú díszcsuka

Szinonímák: Aplocheilus dageti, Epiplatys dageti dageti, Epiplatys dageti monroviae, Epiplatys chevalieri,

Epiplatys chaperi

Csoport: Ikrázó fogaspontyok

Származás: Nyugat-Afrika; Sierra Leone, Libéria, Elefántcsontpart, Ghána

Testhossz: 5-7 cm

Természetes élőhely: A természetben a part menti mocsarakban, lassú folyású folyókban, kis patakokban, csermelyekben él.

Viselkedés: A vele azonos méretű, vagy nagyobb halakkal békés természetű, azonban a hímek területvédők, és különösen az ívási időszakban agresszívek egymással. Többnyire a vízfelszín közelében tartózkodik. Jól társítható hasonló méretű, az alsóbb szinteken tartózkodó halakkal, törpe sügérekkel, harcsákkal, nagyobb pontylazacokkal, márnákkal, gurámikkal és egyéb ikrázó fogaspontyokkal.

Táplálkozás: Ragadozó, ezért főként élő eleséggel etessük. Megfelel a muslica, ivadékhalak, szúnyog lárvák, plankton rákok, de a lemezes haltápokat is elfogadja.

Szaporítás: Könnyű

Medence: Minimum 65 literes

Halnépesség: 70 literre 3-4 hal

Dekoráció: Rendezzük be a medencét sötét aljzattal, és világítsuk szűrt fénnyel. Sűrű növényesítés ajánlott a medence hátsó részén és az oldalain, de középen hagyjunk szabad úszóteret. Tehetünk be búvóhelynek uszadék fákat ill. sziklákat. A víz tetejét is borítsa be úszó növényzet, valamint medencét jól fedjük le, mert hajlamos kiugrani.

Hőmérséklet: 21-24 °C

pH: 6-7

Keménység: 2-10NK°

Várható életkor: 2 év

Megjegyzés: Csukákra jellemző hosszúkás testű hal, hegyes, felsőállású szájjal, amely a felszínről táplálkozó díszcsuka fajoknál általános. A szemek nagyok, a hát sötét és világos barna is lehet, az oldal pedig világosabb barna színű, mely sötétzölden és lilán irizál. A testet öt fekete harántsáv díszíti, ebből négy a törzs hátsó részén, míg az ötödik a mellúszó tövéhez közel található. A test alsó részei sárgásbarnák. A szájon ill. a fejen szintén áthúzódik egy fekete mintázat, ez utóbbi a szemen keresztül vezet. Az uszonyok sötét zöldes-sárgák. Az egyik fajváltozat esetén a hát és a farokúszó pereme fehér, míg a farok alatti úszón széles, fekete szegély látható, megint más változatain az összes úszó feketével keretezett. Több különböző színváltozata ismert. A hímek változatosabb színűek, hosszabbak az uszonyaik, és egyértelműen nagyobbak a nőstényeknél. A kifejlett nőstények elveszíthetik a harántcsíkos mintázatukat. Íváshoz elegendő egy 30 literes, finomszálú úszó növényekkel sűrűn benövényesített medence. Növeljük az enyhén savas, lágy víz hőmérsékletét 24-26°C –ra. Egy nőstény mellé egy vagy több hímet is tehetünk, de akár csapatostul is leívnak. A több mint 300 ikrát a növényekre illetve az aljzatra rakják. Mivel a szülők ikrafalók, ezért az ívás után azonnal el kell távolítani a növényeket az ikrákkal együtt, és helyébe újat rakni. A halak három-öt héten keresztül folytatják az ikrarakást. A lágy vizet tartalmazó medencébe áthelyezett ikrák 25° C –on 8-11 nap alatt kelnek ki. Amint a kishalak szikzacskója felszívódott, megkezdhetjük az etetésüket papucsállatkával, porított szárazeleséggel, és más apró eleséggel, pl. rotatóriával vagy főtt tojás sárgájával. Az ivadékok érzékenyek az infuzóriára.

 

 

 

Fundulopanchax gardneri - Acélkék cifra fogasponty

Fundulopanchax gardneri - Acélkék cifra fogasponty Fundulopanchax gardneri - Acélkék cifra fogasponty

Tudományos név:Fundulopanchax gardneri (Boulenger; 1911)

Szinonímák: Haplochilus brucii, Fundulopanchax gardneri, Aphyosemion gardneri, Aphyosemion brucii, Fundulus gardneri

Magyar név: Acélkék cifra fogasponty

Csoport:Ikrázó fogaspontyok

Származás: Nyugat-Afrika, Nigéria, Kamerun

Testhossz: 5-6 cm

Természetes élőhely: A szavannák és az esőerdők vizeiben fordul elő

Viselkedés: A hímek egymással agresszívek

Táplálkozás: Etessük változatosan élő eleségekkel, szúnyoglárvával

Szaporítás: Elég könnyű

Medence: Minimum 40 literes

Halnépesség: 40 literre 1 hím és 2-3 nőstény

Dekoráció: Növényekkel dúsan teliültetett akvárium, használjunk a víz színén úszó növényeket, hogy tompítsuk a világítás erősségét. Aljzatnak használjunk sötét színű tőzeget. Akváriumukat jól fedjük le!

Hőmérséklet: 20-26°C

pH: 6-7

Keménység: 5-8NK°

Várható életkor: 2-3 év

Megjegyzés: Az acélkék cifra fogasponty teste hosszúkás, a szája felső állású. Kezdők számára is ajánlható, mert gyönyörű színezetű, könnyű tenyészteni és viszonylag hosszú ideig él. A szín és mintázat nagyban függ a származási helytől. Két változata gyakori az akváriumokban: az első alapszíne világos zöldes-kék, amin vörös pöttyök találhatóak, az úszói a test színéhez hasonlatosak, a farok alatti- a farok- és a hátúszón egy vörös vízszintes csík húzódik, amit egy vastagabb sárga csík követ. A második színvariáns is hasonló az előzőhöz, annyi különbséggel, hogy a hát színezete fakó kékes-lilás. A nőstények mindkét variánsnál szürkés-barnás színűek, vörös pöttyökkel tarkítva.

Tenyésztés előtt a hímet és a nőstényeket különítsük el kb. két hétig, és tápláljuk jó minőségű élő eleségekkel őket, majd 1 hímet és 2 nőstényt tegyünk ki egy kisebb akváriumba, mert a hímek erőteljesen hajtják a nőstényeket. Emeljük meg a víz hőmérsékletét 24-27°C-ra, és tegyünk a medencéjükbe finom szálú vízinövényeket, pl. jávai mohát. Ikrájukat vékony fonálon függesztik fel a vízinövényekre, vagy a tőzegbe szórják. Az ikrázás eltarthat akár 2 hétig is, ahol naponta 10-30 ikrát raknak. Ikrafalók, ezért a szülőket távolítsuk el a tenyésztő medencéből, vagy az ikrákat vegyük ki óvatosan. Az acélkék cifra fogasponty ikrái érzékenyek a különböző gombás fertőzésekre, ezért a vízbe tegyünk néhány csepp metilén-kéket. Az ikrák 14-21 nap múlva kelnek ki, ami a hőmérséklet függvénye. Az éppen kikelt ivadékok azonnal esznek, adjunk nekik sóféreglárvákat.

Van egy másik lehetőség is az ikrák keltetésére: amikor elvesszük azokat, akkor ne külön akváriumba tegyük, hanem nedves tőzegbe, amit 21 napig sötét helyen tárolunk. Ha letelt az idő, helyezzük az ikrákat a nevelő medencébe, és a nedves környezetben kikelnek az ikrák. Elősegíthetjük a kelést, ha az ikrákra irányítunk egy finom porlasztású levegőztetőt. Kezdetben a vízmélység legyen 5-6 cm, majd ahogy az ivadékok nőnek, ezt emelhetjük.

 

 

Nothobranchius patrizii - Patriz-fenékpontya

Nothobranchius patrizii - Patriz-fenékpontya Nothobranchius patrizii - Patriz-fenékpontya

Tudományos név: Nothobranchius patrizii (Vinciguerra; 1927)

Magyar név: Patriz-fenékpontya

Csoport: Ikrázó fogaspontyok

Származás: Afrika; Szomália

Testhossz: 5 cm

Természetes élőhely: Mocsarak

Viselkedés: A hímek elég agresszívek.

Táplálkozás: Ragadozó, kedveli az élő zsákmányt.

Szaporítás: Elég könnyű

Medence: Minimum 20 literes

Halnépesség: 25 literre 1 pár

Dekoráció: Jávai moha (Vesicularia dubyana), Microsorum pteropus és tőzeggyökerek.

Hőmérséklet: 23-28 °C

pH: 6,5-7

Keménység: 4-14NK°

Várható életkor: 1 év

Megjegyzés: Sok fogaspontyféléhez hasonlóan, mint amilyen pl. az Aphyosemion australe (cifra fogasponty), ez a hal is inkább egy különleges - specifikus - akváriumban tud jól fejlődni. A hím színei a nőstényénél erőteljesebbek: szivárványosan kék ruhája néha egészen sötét, viszont a farokúszója piros. Elég agresszív, ezért ajánlatos az akváriumba búvóhelyeket is készíteni, hogy a nősténynek legyen hova menekülni. A legideálisabb, ha csak a szaporodás idejére engedjük össze őket. Helyezzünk akkor a medence egyik sarkába egy vaskos, húsos tőzegdarabot tartalmazó tartályt, persze vízzel. Ebbe kerül a kiszemelt pár, itt is fognak ívni. Egy hét múlva emeljük ki az ikrákkal teli tőzeget, könnyedén nyomkodjuk ki és tároljuk - végig 25 °C-on tartva - egy hermetikusan elzárható zacskóban 12-25 héten át. Ezután vegyük ki a tőzeget, tegyük vízbe, ahol kb. 10-12 nap múlva kikelnek az ivadékok. Sóféreglárvákkal etessük őket.

 

Pachypanchax playfairii - Zanzibári tarkacsuka

Pachypanchax playfairii - Zanzibári tarkacsuka Pachypanchax playfairii - Zanzibári tarkacsuka

Tudományos név: Pachypanchax playfairii (Günther; 1866)

Magyar név: Zanzibári tarkacsuka

Szinonímák: Playfairs Panchax, Aplocheilus playfairi, Haplochilus playfairi, Panchax playfairi

Csoport: Ikrázó fogaspontyok

Származás: Afrika; Madagaszkár, Seychelles-szigetek, Zanzibár

Testhossz: 10 cm

Természetes élőhely: Afrika keleti partjai mentén, állóvizekben él, de alkalmanként brakkvízben is megtalálható.

Viselkedés: Békés természetű, de a kisebb halakat megeszi. Fajtársaival gyakran civakodik, a hím területőrző.

Táplálkozás: Élő eleség, ivadékhal, tubifex, rovarlárvák, rákfélék, de elfogadja a lemezes eleséget is.

Szaporítás: Elég könnyű

Medence: Minimum 80 literes

Halnépesség: 100 literre 4 hal

Dekoráció: Rendezzük be a medencét sötét aljzattal, és némi úszó növénnyel, amely búvóhelyet nyújt az ivadékoknak. Az akváriumot telepítsük be sűrűn növényzettel, és legyen benne búvóhely kövekből vagy faágakból, a tetejét pedig jól fedjük le.

Hőmérséklet: 23-25 °C

pH: 6,5-7

Keménység: 5-15NK°

Várható életkor: 1-2 év

Megjegyzés: Hosszúkás testű hal, lapított fejjel és kerek uszonyokkal. A hátúszó egészen a farok közelében található. A hímek sokkal színesebbek a nőstényeknél. A hát arany-barnás, a has pedig sárgás-fehéres színű. A hal oldalának alapszíne sárga, amely visszavert fényben olajzölden irrizál és rozsdabarna pettyek sorozata díszíti. Az úszók hasonló színűek, de a farok alatti úszó és a farokúszó feketével szegett. A nőstények fakó barnák, a hátúszó tövében egy fekete folttal. Jól tartható kistermetű páncélosharcsákkal, hasonló méretű ikrázó fogaspontyokkal és nyugat-afrikai törpesügérekkel.

A tenyésztéshez elegendő egy 30 literes medence, amelyet sűrűn ültessünk be növényekkel, más halak pedig ne legyenek a medencében. A hőmérsékletet állítsuk 24-26°C –ra és helyezzünk ki egy hím mellé két nőstényt. Az ívás a növények között zajlik és 8-14 napig is eltarthat, melynek eredménye 200 ikra is lehet. A szülők közismerten ikrafalók, ezért az ikrákat el kell venni tőlük egy külön keltető medencébe. Növények helyett használhatunk zöld műszálas fonálból készített, parafa dugóval úsztatott ikráztató pamacsokat is, a halak előszeretettel rakják le erre az ikráikat, amelyet azután rögtön kicserélünk új pamacsokra. Az ivadékok 10-12 nap múlva kelnek ki és azonnal meg is kezdhetjük táplálásukat frissen keltetett sórákkal, kerekes férgekkel, valamint poreleséggel. Ívás idején a hím pikkelyei elállhatnak a testétől, mintha hasvízkórban szenvedne, sőt néha a pikkelyek le is hullanak.

 

 

Procatopus aberrans - Kongói türkizfényű fogasponty

Procatopus aberrans - Kongói türkizfényű fogasponty Procatopus aberrans - Kongói türkizfényű fogasponty

Tudományos név: Procatopus aberrans (Ahl; 1927)

Magyar név: Kongói türkizfényű fogasponty

Csoport: Ikrázó fogaspontyok

Származás: Afrika; Kamerun, Nigéria

Testhossz: hím:6-8 cm, nőstény:10-12 cm

Természetes élőhely: Árnyas patakok.

Viselkedés: Társas, rajokban él.

Táplálkozás: Mindenevő, kedveli az élő sóférgeket.

Szaporítás: Könnyű

Medence: Minimum 120 literes

Halnépesség: 120 literre 10 hal

Dekoráció: Gyökerek, kövek, növények

őmérséklet: 24-26 °C

pH: 6,5-7,2

Keménység: 4,5-11,2NK°

Várható életkor: 1-2 év

Megjegyzés: E csapatokban élő ikrázó fogasponty-féléknek (Cyprinodontidae) szükségük van nagy térre, mert a hímek képesek egymásnak menni, ha túl szűk a hely. Kiemeli szivárványos szépségüket, ha az akváriumban elég sötét a talaj s a van elég úszó, lebegő növény. A hím a nősténynél színesebb és az úszói hosszabbak. A Procatopus aberrans igazi ragadozó, zsákmányra vadászik, méghozzá sebesen és vadul. A nőstények akár minden nap ikráznak, ikráikat a talajhoz közeli hasadékokba, mélyedésekbe tapasztják. Közös akváriumból ezeket össze lehet gyűjteni, mert jól bírják a manipulációt. Ilyenkor az inkubáció egy tartályban történhet. De ha jobb eredményt akarunk elérni, akkor különítsünk el egy párt egy 30 literes medencébe, melynek az alján homok van és néhány erősen barázdált gyökér. A hím egy ideig széttárt úszókkal kering a nőstény körül. Az ikrák a gyökér barázdáiba hullnak, és kb. 21 nap múlva kikelnek az ivadékok. Kerekesférgekkel etessük őket.

RENDSZERTANILAG AZ ELEVENSZÜLŐ HALAK KÖZÉ SOROLANDÓ!






 






 











 





 











 

Asztali nézet